Nowe oblicze Bydgoszczy
Autor: Wojciech Osierda
Obiegowa opinia do niedawna jeszcze głosiła, że Bydgoszcz nie jest miejscem zachęcającym do odwiedzin. Dało się też usłyszeć opinie, że jest to miasto zaniedbane, w którym niewiele się dzieje. Ostatnimi czasy jednak Bydgoszcz przeszła dość radykalną metamorfozę; czy nadal można mówić o „Brzydgoszczy”?
Bydgoszcz, jak przystało na miasto o historycznym rodowodzie, może poszczycić się budynkami, których historia sięga końca XVIII wieku. Mowa tu o znajdujących się na nabrzeżach Brdy i Młynówki spichrzach oraz magazynach zbożowych przy ulicy Grodzkiej. W mieście zobaczyć można również wiele wyremontowanych kamienic, willi i pałacy, których historia sięga XIX i początków XX wieku. Dzięki generalnemu remontowi spichrze zbożowe wreszcie przestały straszyć, a zaczęły stanowić prawdziwą ozdobę miasta.
Nieopodal starego rynku, przy Wyspie Młyńskiej, zobaczyć możemy Bydgoską Wenecję. Ciasno stłoczone kamieniczki nad kanałem Brdy oraz liczne mosty tworzą niepowtarzalną atmosferę. Po przekroczeniu rzeki wejdziemy na Wyspę Młyńską o powierzchni 6,5 ha. Dzięki programowi rewitalizacji wyspa wzbogaciła się o obiekty kulturalne i rekreacyjne oraz spacerowe bulwary, z których roztacza się znakomity widok na okolice rzeki.
W ramach rewitalizacji Wyspy Młyńskiej powstała nowoczesna przystań dla żeglarzy, wioślarzy i kajakarzy. Budynek ten oddano do dyspozycji mieszkańców i turystów w 2013, jednak już zdążył on wyrosnąć na ikonę Bydgoszczy. Świadczą o tym również liczne nagrody jakie otrzymał ten budynek, przyznane przez m.in. Światową Organizacją ds. Wypoczynku w 2012 roku. Na miejscu do dyspozycji żeglarzy są oddane dwa skrzydła budynku, w których mieści się hotel, restauracja, sala sportowa, gabinet masażu i magazyn łodzi. Można tam także skorzystać ze stanowisk z łączami elektrycznymi, ujęć wody pitnej, sanitariatów oraz wypożyczyć kajaki czy łodzie.
Ulica Długa, najważniejszy i najdłuższy trakt Starego Miasta jest idealnym miejscem na dłuższy spacer. Ulica ta jest otoczona zabytkowymi kamienicami z XVIII i XIX wieku, których fasady zachwycają eklektycznymi i neoklasycznymi formami z widocznymi wpływami starożytnymi. W podziemiach lub na parterach kamienic znajdują się modne restauracje, puby oraz sklepy. Na ulicy Długiej można również zobaczyć odrestaurowany zabytkowy wagon tramwaju, w którym obecnie znajduje się informacja turystyczna. Znalazł się tam dlatego, by upamiętnić fakt, że Bydgoszcz była jednym z pierwszych polskich miast, w którym jeździły tramwaje elektryczne.
Osoby ciekawe świata mogą zwiedzić liczne muzea znajdujące się na terenie miasta, jak chociażby Exploseum, czyli multimedialne muzeum materiałów wybuchowych i historii broni. Ten znajdujący się na terenie dawnych niemieckich zakładów zbrojeniowych DAG Fabrik Bromberg obiekt można zwiedzać z przewodnikiem w cenie 15 zł.
Wyżej wymienione atrakcje to jedynie mała część tego, co można zobaczyć w „nowej” Bydgoszczy. Zapraszamy do samodzielnego odwiedzenia tego miasta, choćby w weekend. Do zobaczenia w Bydgoszczy!
Źródło: turystyka.wp.pl
Giełda Wynajmu Autobusów e-TransBus.pl - wynajem autobusów na wycieczki zorganizowane
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz